Aktualności

 

Polecamy Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie

 

więcej na stronie www.zszzarnow.pl

Dni otwarte w Zespole Szkół w Żarnowie

24 maja odbyły się dni otwarte w Zespole Szkół Zawodowych w Żarnowie. Nasza jednostka brała czynny udział w promocji szkoły.

 

galeria tutaj

Powiatowy Ogólnopolski Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Powiatowy Ogólnopolski Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W dniu 23 marca 2018 roku w Domu Ludowym w Kraśnicy odbyły się XLI Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. ZSZ Żarnów reprezentowała uczennica klasy pierwszej BSIS Dominika Snochowska, która wywalczyła III miejsce w swojej grupie wiekowej, a mianowicie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 30 pytań. Uczestnicy, którzy osiągnęli najwyższe wyniki z testu, a wśród nich reprezentantka naszej szkoły, zakwalifikowali się do etapu ustnego turnieju. Część finałowa wyłoniła zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych. Gratulujemy Dominice bardzo dobrego występu, a pozostałych uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu, ponieważ celem turnieju jest m. in. popularyzacja wśród dzieci i młodzieży tematyki związanej z ochroną przeciwpożarową.

galeria tutaj

Klasa Mundurowa z wizytą w PSP Opoczno

text

galeria tutaj

Pożar karczmy u Guljana

Pożar karczmy w Grębenicach przy DK 74.

Zobacz film

Głosuj na OSP Żarnów

Oddaj głos na nas

tutaj

Od kilku dni trwa głosowanie w prestiżowym plebiscycie „Dziennika Łódzkiego”. Na najlepszą jednostkę strażacką w województwie łódzkim. Przez miejscowych strażaków do współzawodnictwa została zgłoszona jednostka OSP KSRG Żarnów, istniejąca od 1911 roku.

Przypominamy zasady głosowania. Głosować można na trzy sposoby. Po pierwsze – wysyłając SMS premium w cenie 2,46 zł brutto (za jeden SMS przekazujemy 10 głosów). Głosowanie trwa do 24 maja do godz. 23.59. Dziennie można wysłać dowolną liczbę SMS-ów.

 

Po drugie – można głosować przez aplikację na portalu Facebook. Jedno kliknięcie to pięć głosów dla kandydata. Głosowanie ma trwać do 24 maja do godz. 23.59. Dziennie można głosować tą metodą jeden raz.

Po trzecie – przez stronę internetową dzienniklodzki.pl. Jedno kliknięcie to jeden głos na wybraną kandydaturę. Dziennie można oddać trzy głosy z jednego komputera. Głosowanie trwa do 13 maja do godz. 15.00.

Dla najlepszych jednostek zaplanowano nagrody. Najpopularniejsze jednostki otrzymają bony na sprzęt AGD w wysokości 4, 2 i 1 tys. zł.

Prosimy również o rozpropagowanie inicjatywy oddania głosu na OSP Żarnów na portalach społecznościach. Serdecznie dziękujemy…

 

Dożynki gminne z OSP Żarnów

galeria tutaj

Apel o pomoc dla poszkodowanych w pożarze mieszkańców Gminy Żarnów

Wójt Gminy Żarnów oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarnowie zwraca się do wszystkich ludzi dobrego serca z prośbą o pomoc dla Pana Tadeusza Ząbeckiego oraz jego 88-letniej matki Ireny, zamieszkałych w miejscowości Skumros 8 (obok Skórkowic), 26-330 Żarnów w powiecie opoczyńskim.

W dniu 20 maja 2015 roku w wyniku pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna, spłonął dom Pana Tadeusza i jego matki, a wraz z nim cały ich dobytek. Nic nie ocalało, pozostały tylko zgliszcza. Aktualnie trwa intensywna odbudowa zniszczonego domostwa.

galeria tutaj

W związku z tak wielką tragedią chcielibyśmy prosić o pomoc dla Państwa Ząbeckich w odbudowaniu domu, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc o wsparcie dla Państwa Ząbeckich. Liczy się każda pomoc zarówno finansowa jak i rzeczowa. Szczególnie mile widziane są wszelkie materiały budowlane, niezbędne do budowy domu, począwszy od cegieł po pokrycie dachu.

Ośmielamy się Was prosić o wsparcie, mając w pamięci wyjątkową ofiarność i aktywność, udzieloną nam przez Ludzi Dobrej Woli w likwidacji szkód, powstałych w wyniku nawałnicy 14 lipca 2011 roku.

Nie bądźmy obojętni na krzywdę innych ludzi. Włączmy się wszyscy do akcji i pomóżmy Panu Tadeuszowi i jego matce odbudować dom, ich własne miejsce na ziemi! Zapraszamy do współpracy…

Pracownikiem do kontaktu z potencjalnymi darczyńcami jest Gabriel Jasion, tel. (44) 757-70-55 wewn. 26.

źródło: www.zarnow.eu

Poświęcenie i przekazanie samochodów pożarniczych.

Poświęcenie i przekazanie samochodów pożarniczych.

Nowy MAN w OSP Żarnów

 

galeria z uroczystości tutaj

 

Wyniki głosowania

Jednostka OSP Roku 2014

W głosowaniu wzięło udział 49 jednostek OSP na pierwszym miejscu została wybrana Jednostka OSP Łódź-Mileszki z sumą głosów 44977. Drugie miejsce zajęła Jednostka OSP Radziechowice Drugie z sumą głosów 42820. Trzecie miejsce zajęła Jednostka OSP Malenia z sumą głosów 25731. Nasza Jednostka zajęła 29 miejsce z sumą głosów 636. Za wszystkie głosy dziękujemy.

Szczegóły głosowania są dostępne tutaj

Pozdrawiam

Administrator

Oddaj głos na OSP Żarnów

Nasza Jednostka, jako jedyna w gminie, jest zaliczana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W swych szeregach skupia 43 strażaków. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska we współpracą z Państwową Straż Pożarną.

Swoje zadania KSRG realizuje poprzez koordynację walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwa technicznego, ekologicznego i medycznego na wszystkich szczeblach administracji. OSP w Żarnowie posiada najnowocześniejszy sprzęt pożarniczy i dobrze przygotowaną kadrę, w tym 10osobową drużynę drużynę MDP.

Ponadto corocznie reprezentanci drużyn pożarniczych uczestniczą w eliminacjach gminnych i wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież zapobiega pożarom, w których niejednokrotnie osiągają znaczące sukcesy na szczeblu wojewódzkim.

Głos można oddać na stronie kliknij na link

Dachowanie A3

22 grudnia 2013r około 7:30 OSP KSRG Żarnów został zadysponowany do wypadku przy ulicy Koneckiej w Żarnowie. Działania ratownicze polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanej, odpięciu akumulatora oraz zabezpieczeniem miejsca wypadku.

galeria tutaj zdjęcia Rafał Bielecki

Pięciu mężczyzn rannych w Afryce

5 mężczyzn zostało rannych w wypadku busa w Afryce. W sobotę ok. godz. 14 57 - letni kierowca mercedesa sprintera wiózł czworo pasażerów - mężczyzn w wieku 55, 25, 22 i 21 lat. Prawdopodobnie wpadł w poślizg, po czym uderzył w drzewo, a samochód przewrócił się na bok.

W dniu 20.12.2013r o godzinie 14:08 dyżurny PSK w Opocznie odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Afryka (gm. Żarnów). Prawdopodobnie kierujący busem stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo i przewrócił się na bok. Chwile po tym w rozbitego busa uderzył samochód marki Skoda. Niezwłocznie na miejsce zostały zadysponowane JRG Opoczno, OSP KSRG Żarnów, OSP KSRG Paradyż, OSP Skórkowice. Wysłano również Zespół Ratownictwa Medycznego z Opoczna i Końskich, LPR Łódź oraz patrol Policji. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów stwierdzono dużą liczbę poszkodowanych. Działania polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym, odpięciu akumulatorów z rozbitych aut, zakręceniu zaworu w butli z gazem, zabezpieczeniem miejsca wypadku, wyznaczenia i zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca oraz uprzątnięcia jezdni.

galeria tutaj zdjęcia Rafał Bielecki

700-lecie OSP Skórkowice

W dniach 19 i 20 października 2013 roku miały miejsce uroczystości związane z obchodami 700 lat Skórkowic oraz 85 rocznicą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórkowicach.

W sobotę, 19 października, w sali OSP Skórkowice odbyły się „II żarnowskie spotkania z historią”, które były poświęcone dziejom Skórkowic, historii kościoła i rodu Skórkowskich. Krzysztof Nawrocki – Wójt Gminy Żarnów przedstawił piękną prezentację multimedialną pod tytułem „Historia i współczesność Skórkowic oraz najbliższych okolic”.

Tematem wystąpienia Pawła Mamrota – nauczyciela ZSZ w Żarnowie była „Rodzina Skórkowskich w historii miejscowości”. Alumn Adam Ślusarczyk przedstawił historię i bogactwo architektury Kościoła pw. św. Łukasza w Skórkowicach. Sala OSP wypełniła się po brzegi uczestnikami spotkania, którzy aktywnie włączyli się do bardzo ciekawej dyskusji dotyczącej 700 lat Skórkowic. Sesja zakończyła się spotkaniem integracyjnym, podczas którego trwały ożywione dysputy historyczne.

W niedzielę, o godzinie 9:40 przed strażnicą w Skórkowicach zebrały się delegacje jednostek OSP wraz ze swoimi sztandarami, które z terenu powiatu opoczyńskiego i piotrkowskiego przybyły na tą piękną uroczystość.

Na miejsce zbiórki przybyły również delegacje ze szkół z terenu gminy Żarnów. W uporządkowanej kolumnie pododdziały przemaszerowały do kościoła, w którym o godzinie 10:00 rozpoczęła się msza święta odprawiona przez ks. kan. Jana Kruka, ks. Józefa Dujko i ks. Leszka Sokoła. We mszy św. wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele administracji samorządowej wszystkich szczebli, strażacy, nauczyciele, uczniowie oraz licznie przybyli parafianie.

Zebrani wysłuchali pięknej homilii, którą wygłosił ks. kan. Jan Kruk. Podczas mszy św. nastąpiło poświęcenie sztandaru jednostki OSP Skórkowice oraz tablicy pamiątkowej „700 lat Skórkowic 1313 – 2013. Po mszy. św. nastąpił przemarsz na plac przed remizą, gdzie odbył się uroczysty apel, w trakcie którego nastąpiło przekazanie sztandaru dla jednostki ze Skórkowic oraz wręczenie medali i odznak dla zasłużonych strażaków. Jubileuszowe uroczystości zakończyła zabawa taneczna. W obchodach 700 lat Skórkowic oraz 85 rocznicy powstania OSP Skórkowice udział wzięli uczniowie i nauczyciele ZSZ Żarnów wraz z Bożeną Kołtunowską – dyrektor szkoły.

pełna foto relacja sobotaniedziela

700-lecie OSP Skórkowice

Zapraszamy na 700-lecie Skórkowic i uroczystość poświęcenia sztandaru dla jednostki OSP

W sobotę i niedzielę, 19 i 20 października 2013 roku w Skórkowicach odbędą się uroczystości 700-lecia istnienia tej miejscowości, podczas której nastąpi m.in. poświęcenia tablicy pamiątkowej i nowego sztandaru dla założonej w 1927 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości odbędą się w kościele św. Łukasza Ewangelisty i remizie OSP w Skórkowicach. Szczegóły – na zamieszczonym niżej plakacie…

Powiatowe Manewry Ochotniczych Straży Pożarnych

galeria na naszym facebooku tutaj

Poszukiwani świadkowie wypadku

Poszukiwani są świadkowie wypadku zderzenie samochodu ciężarowego - cysterny z błękitnym fiatem seicento (szczególnie dwie młode kobiety) który wydarzył się w czwartek 18 lipca 2013r. o godz. 17.15 na drodze wojewódzkiej DW726 Opoczno-Żarnów przy skręcie do Nadola (przystanek Sikorszczyzna). Proszę o kontakt pod nr. 792370867 lub bezpośrednio z Policją.

Próba syren alarmowych na terenie Gminy Żarnów

W czwartek 01 sierpnia 2013 r. o godz. 17.00 na terenie naszej gminy odbył się trening systemu ostrzegania i alarmowania. Będzie on polegał na jednoczesnym wyemitowaniu przez syreny alarmowe wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy Żarnów głośnego dźwięku syreny w okresie jednej minuty. Próba ta, oprócz sprawdzenia w praktyce gminnego systemu ostrzegania i alarmowania, pozwoli nam jednocześnie uczcić pamięć poległych w powstaniu warszawskim, którego 69 rocznicę wybuchu obchodzimy właśnie tego dnia.

Wypadek z udziałem cysterny

18 lipca 2013r., tuż po godzinie 17, na drodze wojewódzkiej łączącej Żarnów z Opocznem, w miejscowości Nadole (gm. Żarnów) doszło do wypadku z udziałem cysterny przewożącej substancje łatwo palne.

Kierująca Fiatem Seicento uderzyła w bok ciągnika siodłowego, który skręcał w lewo, czego skutkiem był niewielki wyciek oleju napędowego ze zbiornika samochodu. Na miejsce tuż po zdarzeniu został zadysponowany zastęp GBARt z naszej jednostki. W początkowej fazie akcji przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odpieli akumulator w aucie, zatrzymali wyciek z baku oraz udzielili wykwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej z Fiata.

Jednocześnie w wyniku rozpoznania, na miejsce wypadku zadysponowane zostały zastępy z PSP Opoczno, OSP Topolice, a także Zespół Ratownictwa Medycznego. W kolejnej fazie przystąpiono do przepompowania oleju z uszkodzonego zbiornika. Ostatnim punktem działań była neutralizacja oleju, który wyciekł oraz posprzątanie drogi. Podczas całej akcji ruchem kierowali strażacy, odbywał się płynnie jednym pasem jezdni aż do godz. 20, kiedy to zakończono wszelkie działania.

W akcji brały udział:

- GBARt  OSP Żarnów

- Zespół Ratownictwa Medycznego

-GBARt  PSP Opoczno

- GBA  OSP Topolice

- SLRt  PSP Opoczno

- Policja

 

Pożar odpadów na miejscowym cmentarzu

Dnia 23 lipca 2013r., ok. godz. 17.00 zastęp GBARt z naszej jednostki został zadysponowany do pożaru odpadów na miejscowym cmentarzu. Pełna obsada strażaków po dotarciu na miejsce za pomocą szybkiego natarcia ugasiła stertę palących się zniczy. Akcja trwała kilkadziesiąt minut.

Akcja - szerszenie

Rankiem 17 lipca bieżącego roku zastęp GBARt z naszej jednostki został zadysponowany do zdarzenia w miejscowości Jasion. Powodem wyjazdu były szerszenie. Zwykle do usunięcia gniazda owadów z rodziny osowatych jedzie czterech strażaków - tak też było i tym razem... Według standardowej procedury likwidacji gniazda, dwóch strażaków w kombinezonach spryskało gniazdo środkiem owadobójczym, by ogłuszyć owady (można też użyć w tym celu gaśnicy śniegowej), a dwóch pozostałych ratowników asekurowało akcję, na wypadek, gdyby rój wymknął się spod kontroli. Zabezpieczone miejsce przekazano właścicielce posesji. Schwytane owady w workach zostają przewiezione do lasu.

Szkoła Zaoczna - Oferta edukacyjna

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną

Więcej informacji na stronie

www.zszzarnow.republika.pl

Pożar suchej trawy

Dnia 2.07.2013r., o godzinie 19:15 naszą jednostkę zadysponowano do pożaru suchej trawy przy ul. Górniczej w Żarnowie. Strażacy udali się na miejsce wozem gaśniczym GBA, po czym ugasili płonącą trawę za pomocą tłumic.

Powalone gałęzi

W dniu 20.06.2013r. o godz. 11.24 do naszej jednostki wpłynęło zgłoszenie o powalonej gałęzi na drodze wojewódzkiej pomiędzy miejscowościami Bronów i Soczówki. Na miejsce udał zastęp GBARt. Działania polegały na usunięciu konaru zalegającego na pasie jezdni. Akcja trwała kilkanaście minut.

Tekst: Adam Wronkowski

Wypadek na drodze krajowej nr 74

W dniu 19.06.2013r o godz. 13:48 naszą jednostkę zadysponowano do groźnego wypadku na drodze krajowej nr 74 w woj, Świętokrzyskim. Zastęp GBARt wyjechał niemal natychmiast po zaalarmowaniu. Po kilku minutach strażacy pojawili się na miejscu wraz z OSP Ruda Maleniecka, która przystąpiła do zabezpieczenia miejsca działań. Nasi strażacy błyskawicznie przystąpili do działań mających na celu uwolnienie dwóch uwięzionych mężczyzn. Aby wydostać poszkodowanych nasi ratwonicy użyli specjalistycznego sprzętu ratwoniczego, w tych działaniach wspierali nas koledzy z Rudy. Kolejno na miejsce docierały zastępy JRG Końskie, OSP Paradyż, JRG Opoczno, Policja oraz Pogotowie ratunkowe z obu powiatów. Wydobycie poszkodowanych dzięki dobremu wyszkoleniu naszych strażaków odbyło się szybko i bez jakichkolwiek komplikacji. Kierującego wraz z pasażerem przekazano zespołom ratownictwa medycznego. Ruch na drodze został przywrócony, a miejsce wypadku zabezpieczyły jednostki z powiatu Koneckiego. Zdjęcia i tekst: Rafał Bielecki i Adam Wronkowski

galeria tutaj

Zawody Sportowo - Pożarnicze już za nami

W niedzielę, 16 czerwca 2013 roku o godz. 15.00 na stadionie KS Kasztelan Żarnów odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze drużyn OSP z terenu gminy Żarnów.

Zmagania strażaków – ochotników były oceniane przez komisje składająca się z członków Zarządu Gminnego OSP w Żarnowie oraz oficerów pożarnictwa z Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie.

Zwycięzcy będą reprezentować gminę podczas zawodów powiatowych, które odbędą się w Mniszkowie w dniu 30 czerwca 2013 roku.

Nad prawidłowym przeprowadzeniem zawodów czuwała komisja sędziowska, którą powołał Komendant Powiatowy PSP w Opocznie, a sędzią głównym był mł. bryg. Dariusz Rzepka. W skład komisji sędziowskiej wchodzili:
· dh Tadeusz Brola
· dh Henryk Gorzela
· dh Leszek Karasiński
· dh Jan Marcinkiewicz
Zawody zostały rozegrane w następujących konkurencjach:
· ćwiczenia bojowe
· sztafeta pożarnicza 7 x 50m z przeszkodami

Skład występujących drużyn był następujący:
1. OSP Zdyszewice - Łubowski Marceli, Wieczorek Mariusz, Gąsiorowski Marcin, Kantor Tomasz, Pacyniak Tomasz, Smardzewski Grzegorz, Śpiewak Janusz, Głąbała Paweł, Wnuk Łukasz.
2. OSP Chełsty - Bubis Michał, Szczepański Michał, Sapelecki Daniel, Moskalczyk Artur, Paduszyński Michał, Moskalczyk Daniel, Sapelecki Stanisław, Chrzanowski Dawid, Świąder Andrzej .
3. OSP Skórkowice - Dróżdż Łukasz, Szulc Hubert, Szymczyk Paweł, Bojarzyn Grzegorz, Szulc Artur, Szulc Ernest, Jasion Wiesław, Jęcek Bernard, Piwiński Piotr.
4. OSP Żarnów - Wronkowski Adam, Jakubowski Paweł, Piasecki Arkadiusz, Bielecki Rafał, Głuszek Paweł, Koziński Damian, Jakubowski Ryszard, Tyczyński Wojciech, Zieliński Michał.
5. OSP Paszkowice - Brzeski Patryk, Franczak Karol, Adamczyk Tomasz, Noga Mateusz, Bubis Andrzej, Wnuk Sławomir, Noga Leszek, Brzeski Rafał, Słodkowski Dawid.
6. OSP Topolice - Twardowski Henryk, Nawrocki Andrzej, Cieślak Mateusz, Światek Rafał, Kołodziejczyk Michał, Nowak Damian, Sołtys Leon, Świątek Paweł, Sołtys Krystian.
7. OSP Straszowa Wola - Murawski Jerzy, Cisowski Sebastian, Murawski Krzysztof, Cisowski Kamil, Cisowski Andrzej, Piotrowski Konrad, Kresa Wojciech, Wojdała Krzysztof, Wojdała Michał.

W zawodach uczestniczyła również młodzieżowa drużyna pożarnicza z Żarnowa, której konkurencjami były sztafeta pożarnicza 7 x 50m z przeszkodami oraz rozwinięcie bojowe. Patrząc na poziom prezentujący przez MDP Żarnów można śmiało przypuszczać, że OSP Żarnów w niedalekiej przyszłości zasilą młodzi i bardzo utalentowani strażacy. W skład MDP OSP Żarnów wchodzili: Kmiecik Mikołaj, Kmiecik Fabian, Pacyniak Patryk, Fornal Krzysztof, Aleksandrowicz Paweł, Zelga Damian, Fidelus Mateusz, Kubiszewski Szymon, Kubiszewski Piotr.

Na samym początku wszyscy zgromadzeni na stadionie gminnym uczcili minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłego członka OSP Skórkowice Wojtka Rabędy (1989-2013). Potem wójt oficjalnie rozpoczął zawody sportowo – pożarnicze drużyn OSP 2013. Jako pierwszą konkurencję rozgrywano bieg sztafetowy 7 x 50m drużyny młodych strażaków. Wszyscy byli pod wrażeniem ich sprawności oraz poziomu wyszkolenia. Następnie do zmagań przystąpili seniorzy. Po pierwszej konkurencji jeszcze wszystko nie było rozstrzygnięte, ponieważ poziom rywalizacji był niezwykle wyrównany. Dopiero w drugiej konkurencji wszystko było jasne. Oto wyniki zawodów:


Sztafeta Pożarnicza 7 x 50m z przeszkodami

1. miejsce OSP Żarnów z wynikiem 62,91 pkt.
2. miejsce OSP Chełsty z wynikiem 63,21 pkt
3. miejsce OSP Straszowa Wola z wynikiem 65,46 pkt.
4. miejsce OSP Topolice z wynikiem 66,81 pkt.
5. miejsce OSP Skórkowice z wynikiem 67,41 pkt.
6. miejsce OSP Zdyszewice z wynikiem 73,70 pkt
7. miejsce OSP Paszkowice z wynikiem 74,84 pkt.


Ćwiczenia bojowe

1. miejsce OSP Chełsty z wynikiem 45,23 pkt.
2. miejsce OSP Żarnów z wynikiem 46,49 pkt.
3. miejsce OSP Topolice z wynikiem 57,68 pkt.
4. miejsce OSP Skórkowice z wynikiem 64,93 pkt.
5. miejsce OSP Zdyszewice z wynikiem 68,06 pkt.
6. miejsce OSP Straszowa Wola z wynikiem 74,22 pkt.
7. miejsce OSP Paszkowice z wynikiem 102,90 pkt.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:

miejsce OSP Chełsty z wynikiem łącznym 108,44 pkt.
miejsce OSP Żarnów z wynikiem łącznym 109,40 pkt.
miejsce OSP Topolice z wynikiem łącznym 124,49 pkt.
miejsce OSP Straszowa Wola z wynikiem łącznym 139,68 pkt.
miejsce OSP Zdyszewice z wynikiem łącznym 151,76 pkt.
miejsce OSP Skórkowice z wynikiem łącznym 152,34 pkt
miejsce OSP Paszkowice z wynikiem łącznym 177,74 pkt

Jak widać różnica pomiędzy pierwszym, a drugim miejscem była niewielka co jest dowodem na to, że zawody były niezwykle zacięte. Puchary, dyplomy i nagrody wręczyła komisja sędziowska wraz z wójtem Gminy Żarnów i gośćmi zaproszonymi. Jak co roku największe zainteresowanie przykuwał chrzest nowych członków Ochotniczych Straży Pożarnych, który odbywał się w basenie na wodę używanym podczas zawodów.

Zwycięzcy zawodów – OSP Chełsty i MDP Żarnów wzięli udział w powiatowych zmaganiach strażaków, organizowanych 30 czerwca 2013 roku w Mniszkowie.

 

Skórkowice zalane

W dniu 9.06.2013r o godzinie 15:37 dwa zastępy z OSP KSRG Żarnów zostały zadysponowane do wypompowywania wody z posesji w miejscowości Skórkowice i Widuch. W działaniach tych na terenie gm. Żarnów brało udział łącznie 17 zastępów straży pożarnej.

galeria tutaj

Zawody Sportowo - Pożarnicze

W niedzielę 16 czerwca odbędą się zawody sportowo - pożarnicze na stadionie KS Kasztelan Żarnów ( Pilichowice)

Wszystkich chętnych zapraszamy

Warunki Atmosferyczne

Informacja na dzień 06-06-2013r

Informacja na dzień 01-06-2013r

Informacje udostępnia serwis www.sat24.com/

Wizyta strażaków w przedszkolu

W dniu 07 maja 2013 r do przedszkola przybyli strażacy Rafał Bielecki i Hubert Zelga z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarnowie. Wizyta strażaków w przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród dzieci. W trakcie spotkania strażacy zapoznali dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, wypadku i innych wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną. Było to cenne spotkanie dla przedszkolaków, gdyż dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaka. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały zaproszonym gościom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

OSP Żarnów zwycięzcą II Turnieju w Piłkę nożną halową

W niedzielę, 10 marca 2013 roku odbył się II Turniej piłkarski jednostek OSP z terenu Gminy Żarnów. Zawody tradycyjnie zorganizowano w hali sportowej przy Gimnazjum 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie. Organizatorem był Wójt Gminy Żarnów. Mimo, iż zaproszenia skierowano do wszystkich jednostek, to do rozgrywek przystąpiło jedynie 5 drużyn: OSP Żarnów, OSP Chełsty, OSP Zdyszewice, OSP Topolice oraz nowo powstała jednostka OSP Miedzna Murowana. Zimowa aura uniemożliwiła przyjazd pozostałym drużynom.

Sędzią głównym zawodów był Konrad Zwierzyński (animator sporu w Gminie Żarnów), a sędzią technicznym był Arkadiusz Lenart. Zespoły grały w systemie każdy z każdym. Każde spotkanie trwało dziesięć minut. Bezpośrednie wyniki meczów decydowały o klasyfikacji generalnej. Zwycięzcą turnieju okazali się gospodarze – reprezentacja OSP Żarnów, która odniosła komplet zwycięstw. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja OSP Topolice, która zgromadziła 6 punktów. Trzecie miejsce zajęła drużyna OSP Chełsty. Czwarte i kolejno piąte miejsce zajęły kolejno zespoły – OSP Miedzna Murowana i OSP Zdyszewice. Pamiątkowe puchary oraz dyplomy wręczył Wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki, któremu towarzyszyli prezes OSP w Żarnowe Ryszard Jakubowski oraz radni Rady Gminy Żarnów –Wojciech Baran i Janusz Śpiewak.

OSP Miedzna Murowana 0:6 OSP Żarnów

OSP Chełsty 1:1 OSP Zdyszewice

OSP Topolice 2:3 OSP Żarnów

OSP Zdyszewice 0:1 OSP Miedzna Murowana

OSP Chełsty 4:2 OSP Topolice

OSP Żarnów 3:0 OSP Zdyszewice

OSP Miedzna Murowana 1:6 OSP Topolice

OSP Chełsty 0:2 OSP Żarnów

OSP Zdyszewice 2:3 OSP Topolice

OSP Miedzna Murowana 2:2 OSP Chełsty

Przypomnijmy, iż w I Turnieju piłkarskim drużyn OSP Gminy Żarnów, który odbył się 26 lutego 2012 roku brało udział 8 drużyn piłkarskich, w tym dwie ze Straszowej Woli (seniorzy i reprezentacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej). Wówczas zwycięzcą okazała się również drużyna OSP Żarnów, II miejsce zdobyła także drużyna OSP Topolice, III miejsce – OSP Skórkowice, a IV miejsce – reprezentacja MDP OSP Straszowa Wola.

galeria tutaj

Ćwiczenia bojowe jednostek OSP w Gminie Żarnów – Niemojowice Górki `2012

Takiego widowiska z udziałem jednostek straży pożarnej w Gminie Żarnów jeszcze nie było. Kilkaset zgromadzonych osób mogło na żywo oglądać coś, co niestety często w życiu się zdarza – płonący pojazd, akcja ratowania rannych osób, doskonale skoordynowane działania z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego. Mimo, iż ćwiczenia były starannie wyreżyserowane, to jednak widzom udzielił się nastrój grozy i podekscytowania. Wiele osób było przerażonych widokiem płonącego auta, które wyglądało tak, jakby miało za chwilę eksplodować.

W 2012 roku nie organizowano zawodów sportowo – pożarniczych (które odbywają się co dwa lata). Postanowiono zatem przeprowadzić ćwiczenia bojowe. Zaplanowano je w niedzielę, 23 września 2012 roku. Przypomnijmy, w ubiegły roku w Naszej Gminie funkcjonowało 7 jednostek OSP, spośród których cztery posiadają pojazdy ciężkie lub średnie GBA (pojazd gaśniczy ze zbiornikiem na wodę i autopompą), a trzy pojazdy lekkie GLM (pojazd gaśniczy z motopompą). Siłami I rzutu były OSP KSRG Żarnów, OSP Chełsty, OSP Skórkowice i OSP Topolice, a II rzutu – OSP Zdyszewice, OSP Paszkowice i OSP Straszowa Wola. Z inicjatywy wójta gminy oraz współpracującego z gminą od niedawna oficera pożarnictwa – st. kpt. Tadeusza Broli, zorganizowano ćwiczenia z udziałem wszystkich jednostek OSP, według specjalnie zaplanowanego i zatwierdzonego przez wszystkie służby scenariusza. A było on następujący.

Na drodze gminnej w miejscowości Niemojowice Górki w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W jednym z nich znajdowały się dwie osoby, które podczas przemieszczania się samochodu po zderzeniu, zostały wyrzucone na zewnątrz auta. Osoby te doznały licznych obrażeń, ale były przytomne. Po upływie kilku minut auto zaczęło się palić. Natomiast w drugim pojeździe znajdowało się czterech ludzi, spośród których dwoje z nich na przednich siedzeniach. W wyniku zderzenia drzwi uległy zakleszczeniu, a ludzie zostali uwięzieni. Jedna z osób straciła przytomność (podejrzany uraz kręgosłupa), a pozostali doznali obrażeń (rany głowy, złamanie kończyn, inne).

Zdarzenie zostało natychmiast zgłoszone do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Opocznie. Po zgłoszeniu skierowano w rejon wypadku pojazd z Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, a także jednostki OSP z Żarnowa, Chełst, Topolic i Skórkowic, a także powiadomiono zespół ratownictwa medycznego oraz policję. Po zapaleniu się pojazdu, zastępy OSP Żarnów pod dowództwem dh Ryszarda Jakubowskiego, natychmiast rozwinęły linię gaśniczą i niosły pomoc medyczną poszkodowanym. Nastąpiła ewakuacja rannych osób znajdujących się w aucie. Aby dostać się do uwięzionych użyto sprzętu hydraulicznego. Zastępy z pozostałych jednostek OSP prowadziły działania medyczne, zabezpieczające i pomagały przy uwalnianiu osób uwięzionych w samochodzie.

Ćwiczenia zakończyły się pełnym sukcesem. Strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie wysoko ocenili kwalifikacje żarnowskich strażaków – ochotników. Zebrana publiczność gromkimi brawami nagrodziła wysiłek miejscowych druhów. Ćwiczenia przyniosły wiele treści edukacyjnych. Zgromadzeni mieszkańcy gminy przez głośniki mogli dowiedzieć się o szczegółach wyreżyserowanego widowiska, które było na bieżąco komentowane przez wójta Krzysztofa Nawrockiego i st. kpt. Tadeusza Brolę.

Po ćwiczeniach nastąpił czas na poznanie zasad prowadzenia akcji ratowniczych, rozmowy ze strażakami, a przede wszystkim pokaz specjalistycznego sprzętu będącego w posiadaniu Komendy Powiatowej PSP w Opocznie i OSP KSRG w Żarnowie. Wielką atrakcją dla kilkudziesięciu chętnych była możliwość skorzystania z hydraulicznego podnośnika, umieszczonego na samochodzie specjalnym Volvo SHD-24. Podziwianie panoramy regionu z wysokości ponad 20 metrów na wielu zrobiło wielkie wrażenie.

Po zakończeniu ćwiczeń wszystkich strażaków zaproszono do Domu Kultury w Żarnowie, gdzie odbył się poczęstunek. Tam wyświetlono interesujące filmy instruktażowe, po czym nastąpiło szczegółowe omówienie i podsumowanie ćwiczeń, które na długo pozostaną wszystkim w pamięci. Przed powrotem strażaków do swoich baz, wszyscy życzyli sobie, by w rzeczywistości nie musieli uczestniczyć w takich zdarzeniach, jakie miały miejsce w Niemojowicach Górkach.

foto relacja tutaj

84-latka siedziała w domu, gdy do pokoju wjechał... tir

Kierowca ciężarówki na zakręcie stracił panowanie nad autem. Kolos z potężną siłą uderzył w dom w Żarnowie (Łódzkie). 84-letnia właścicielka budynku była wtedy w środku..

Do dramatycznego wypadku doszło we wtorek około godziny 15.30 na drodze krajowej nr 74. Mężczyzna, jadący od strony Piotrkowa Trybunalskiego ciężarowym renault z naczepą, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Zjechał na prawą stronę i wjechał pojazdem w budynek mieszkalny.

To cud, że znajdująca się w środku kobieta nie odnosiła żadnych obrażeń. 29-letni kierowca również wyszedł z tego bez szwanku. Badanie wykazało, że mężczyzna był trzeźwy. Trwa ustalanie przyczyny wypadku.

Największym zmartwieniem 84-latki jest teraz jej dom. Kobieta została pozbawiona dachu nad głową, bo mieszkanie nadaje się jedynie do rozbiórki.

Policjanci apelują: więcej wyobraźni i ostrożnej jazdy na drodze!

Toyota zderzyła się z ciężarówką

Prawdopodobnie brawura była przyczyną wypadku, do którego doszło w środę w Budkowie w gminie Żarnów w powiecie opoczyńskim.

Z przeprowadzonych przez opoczyńskich policjantów na miejscu wypadku ustaleń, wynika, że 44- letni kierowca toyoty corolla, na terenie zabudowanym rozpoczął manewr wyprzedzania, przekroczył podwójną linię ciągłą, następnie z nieznanych przyczyn zjechał na lewe pobocze, stracił panowanie nad pojazdem, po czym ponownie wjechał na jezdnię uderzając w bok jadącego przed nim ciężarowego volvo.

W wyniku uderzenia toyota odbiła się od ciężarówki, wjechała do przydrożnego rowu uderzając przy tym w betonowe ogrodzenie posesji. O wielkim szczęściu może mówić łodzianin, który siedział za kierownicą toyoty. Z ogólnym potłuczeniami i powierzchownymi urazami trafił do szpitala w Końskich. Trwa dalsze postępowanie w tej sprawie.

Dwie osoby ranne w czołowym zderzeniu motocykli

O wielkim szczęściu mogą mówić dwaj motocykliści, którzy zderzyli się czołowo w Żarnowie. Oba motocykle spłonęły, ale im udało się ujść z życiem. Do wypadku doszło 16 sierpnia ok. godz. 18 na drodze krajowej K-48 w miejscowości Żarnów w powiecie opoczyńskim. Na łuku drogi zderzyły się czołowo dwa motocykle. Siła uderzenia była tak duża, że oba motocykle stanęły w płomieniach. Na szczęście świadkowie wypadku zdążyli w porę wyciągnąć motocyklistów spod płonących pojazdów.

Kierowcy motocykli to 27-letni mieszkaniec Żarnowa oraz 52-letni mieszkaniec Wielunia. Obaj trafili do szpitali w Opocznie i Końskich.

Dochodzenie w sprawie wypadku prowadzi policja z Opoczna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną wypadku mogła być nadmierna prędkość.

Jedna ofiara śmiertelna wypadku pod Żarnowem

Do tragicznego wypadku doszło nad ranem w miejscowości Grębenice (gm. Żarnów, pow. opoczyński) na drodze krajowej 74

Z dotychczasowych ustaleń policjantów, wynika, że 57-letni kierowca samochodu osobowego marki Seat Toledo jadąc od strony Kielc w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, z nieznanych przyczyn na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod jadący z przeciwka samochód ciężarowy renault premium, kierowany przez 36 letniego mężczyznę.

Niestety siła uderzenia była tak silna, że 57-letni kierowca seata pomimo podjętej reanimacji zmarł na miejscu zdarzenia. Kierującemu ciężarówką nic się nie stało.

Na miejscu do godziny 10 pracowała straż pożarna i policja. Ruch był utrudniony

Kapitalny remont remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarnowie

Rok 2011 był rokiem jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarnowie i dlatego pozostanie na długo w pamięci żarnowian. Aby dobrze przygotować się do tego święta, na początku roku władze samorządowe gminy podjęły inicjatywę remontu miejscowej remizy, znajdującej się przy ulicy Szkolnej 8 w Żarnowie. Mimo, iż jest stan nie był najgorszy, to jednak wiele do życzenia pozostawiały trzy garaże na samochody bojowe oraz otoczenie budynku, wybudowanego w latach sześćdziesiątych XX wieku. Dodać należy, iż elewacja budynku, a zwłaszcza samej wieży była również w fatalnym stanie. Ten obiekt to jedna z wizytówek Żarnowa, dlatego trzeba o niego w sposób szczególny dbać. Pracownicy gminy, wspierali pracą żarnowskich strażaków – ochotników wykonali ogromną pracę, o której koniecznie trzeba wspomnieć i im podziękować. Koordynatorem wszelkich robót był Ryszard Jakubowski – prezes jednostki w Żarnowie i komendant gminny OSP.

Obniżono o ok. 1 metr najniższą kondygnację remizy, po to, by mogła w pełni służyć garażowaniu pojazdów ratowniczych. Musiano rozebrać starą betonową posadzkę, wykorytować i wywieźć urobek ziemny, zamontować drenaż odwadniający i izolację przeciwwilgociową, a także wykonać podsypkę ze żwiru i piasku, a potem ją zagęścić. Rozebrano jedną wewnętrzną ścianę, by zyskać dodatkową przestrzeń garażową. Potem wykonano podkład i posadzkę betonową. Po zagruntowaniu, ułożono płytki ceramiczne gresowe na powierzchni ok. 120 m2. Aby niżej usytuowane garaże mogły pełnić swe funkcje, konieczne było obniżenie o 1 metr (ze spadkiem) wjazdu do nich, o wymiarach 14 x 8 m. Przed bramami zainstalowano odwodnienie. Przed budynkiem w dwóch miejscach ułożono kolorową kostkę brukową na podsypce cementowo-piaskowej w ilości 51 m2 wraz z obrzeżami. Powstał również nowy parking utwardzony kruszywem o wymiarach 13 x 7 m. Dodatkowo, uzupełniono i pomalowano ogrodzenie placu straży od strony plebanii kościoła św. Mikołaja o długości 16 metrów.

Usuwanie skutków wichury w gminach Białaczów i Żarnów

W dniach 15-17 lipca 2011r. zespół strażaków z OSP Gorzkowice kolejny raz wyjechał na akcję usuwania skutków nawałnicy w gminach Białaczów i Żarnów (pow. Opoczyński). Strażacy zabezpieczali zniszczone dachy domów, budynków gospodarczych, usuwali połamane drzewa.

W akcji został wykorzystany nowoczesny sprzęt ratowniczy zakupiony w ramach projektu: „Wsparcie systemu ratowniczo – gaśniczego w Gminie Gorzkowice poprzez zakup podnośnika pożarniczego dla OSP w Gorzkowicach” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2007-2013.

galeria tutaj

Okolicznościowy medal z okazji XX-lecia

Podczas ostatnich Dni Żarnowa, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie mł. bryg. Andrzej Śpiewak, naczelnik Wydziału Organizacyjno – Kwatermistrzowskiego, wręczył wójtowi Naszej Gminy okolicznościowy medal z okazji XX-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej w Polsce. Medal ten został przyznany przez gen. bryg. Wiesława B. Leśniakiewicza – Komendanta Głównego PSP w Warszawie z wyrazami uznania i podziękowania za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Warto podkreślić, iż gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz w czasie pamiętnej nawałnicy 14 lipca 2011 roku był w Żarnowie, spotkał się z wójtem oraz jego współpracownikami i polecił sprowadzenie agregatów prądotwórczych o dużej mocy do Naszej Gminy. Były one niezbędne, bo należało uruchomić hydrofornie, zniszczone przez silne wyładowania atmosferyczne i doprowadzić do wznowienia dostaw wody pitnej dla mieszkańców.

Otrzymanie takiego wyróżnienia nobilituje. Wójt Krzysztof Nawrocki w imieniu władz samorządowych gminy Żarnów serdecznie podziękował za wyróżnienie i zobowiązał się do dalszego materialnego wspierania jednostek OSP w Naszej Gminie, a zwłaszcza jednostki OSP KSRG w Żarnowie. Od pewnego czasu podejmowane są starania, by drugą jednostkę w gminie – OSP Skórkowice, włączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. To długotrwały proces, wymagający zaangażowania bardzo wielu sił i środków publicznych. Wierzymy, iż kiedyś to nastąpi…

Drobne remonty w remizach strażackich

W 2011 roku przeprowadzono drobne prace remontowe w kilku remizach strażackich na terenie gminy. Nie miały one takiego zakresu, jak w samym Żarnowie, choć były równie potrzebne. W remizie OSP w Zdyszewicach przed wyborami parlamentarnymi wstawiono nowe okno i umalowano salę, gdzie pracowała komisja wyborcza. W strażnicy w Skórkowicach wykonano naprawę nawierzchni dachu, kładąc papę termoizolacyjną. Przed remizami w Paszkowicach i Topolicach zlecono wykonanie nawierzchni asfaltowej przed wjazdami do garaży, a w Topolicach dodatkowo wykonano chodnik, prowadzący do drzwi wejściowych, a także nawieziono kruszywo i wyrównano teren na placu za remizą. Przed remizą w Chełstach, po uprzednim „wykorytowaniu” i utwardzeniu powierzchni kilkoma transportami kruszywa, wykonano parking asfaltowy o wymiarach 5 x 26 m (o łącznej powierzchni 130 m2). Ponadto w budynku OSP Chełsty wymalowano salę przed wyborami. W przyszłym roku prace naprawcze w strażnicach OSP na terenie gminy będą kontynuowane.

Zawody Sportowo – Pożarniczych OSP 2011

O gminnych i powiatowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych OSP

W sobotę, 18 czerwca 2011 roku gminny stadion „Kasztelana” Żarnów w Pilichowicach / Myśliborzu po raz kolejny tętnił życiem. Kilkaset zgromadzonych osób dopingowało zmagania drużyn strażackich, startujących w kolejnej edycji gminnych zawodów sportowo – pożarniczych. W zawodach wzięło udział sześć drużyn seniorów i dwie drużyny młodzieżowe. Drużyny seniorów wystawiły jednostki OSP w Żarnowie, Skórkowicach, Chełstach, Topolicach, Straszowej Woli i Zdyszewicach (niestety, drużyna OSP Paszkowice miała niekompletny skład), a w kategorii młodzieżowych drużyn pożarniczych startowały reprezentacje z Żarnowa i Paszkowic. W skład komisji sędziowskiej weszli przedstawiciele naszych ochotników (dh Zenon Jęcek i dh Jan Marcinkiewicz) oraz m.in. oficerowie pożarnictwa z Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie. Byli nimi: zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP st. kpt. Andrzej Urbańczyk (sędzia główny zawodów) i zastępca naczelnika Wydziału Operacyjnego PSP st. kpt. Mariusz Jędrasik.

Zawody rozpoczęto od oficjalnego wprowadzenie drużyn startowych na murawę boiska i złożeniu raportu z gotowości. Pierwszą częścią konkurencji była sztafeta pożarnicza, która jak zawsze wzbudziła emocje publiczności. Najpierw zmagały się drużyny młodzieżowe, a potem seniorzy. Po zakończeniu przystąpiono do ćwiczenia bojowego, najbardziej widowiskowego dla wszystkich obserwujących zawody. Drużyny młodzieżowe rozgrywały je według regulaminu CTIF (wg międzynarodowego regulaminu zawodów młodzieżowych drużyn pożarniczych), a seniorzy w tradycyjnej bojówce po rozwinięciem linii gaśniczych, trafieniu do tarczy i strąceniu tzw. pachołków. Po zakończonych zawodach uczestników poczęstowano tradycyjnie smaczną grochówką.

Sztafeta pożarnicza zakończyła się tryumfem OSP Chełsty (63,94 pkt.), która pokonała OSP Straszowa Wola (66,12 pkt.), OSP Zdyszewice (69,53 pkt.), OSP Topolice (70,25 pkt.), OSP Żarnów (70,79 pkt.) i OSP Skórkowice (76,65 pkt.). Strażacy z Chełst również i w ćwiczeniach bojowych okazali się najlepsi, osiągając znakomity wynik 46,53 pkt. Tuż za nimi uplasowali się strażacy z OSP Straszowa Wola (51,43 pkt.), OSP Żarnów (51,78 pkt.), OSP Zdyszewice (62,87 pkt.), OSP Topolice (63,04 pkt.) i OSP Skórkowice (65,83 pkt.).

Ostateczne wyniki okazały się następujące: I miejsce – OSP Chełsty (łączny wynik 110,47 pkt.); II miejsce – OSP Straszowa Wola (117,55 pkt.); III miejsce – OSP Żarnów (122,57 pkt.); IV miejsce – OSP Zdyszewice (132,40 pkt.); V miejsce – OSP Topolice (136,09 pkt.); VI miejsce – OSP Skórkowice (139,69 pkt.).

W rywalizacji młodzieżowych drużyn pożarniczych wygrała drużyna z Żarnowa, która okazała się lepsza od zespołu młodych strażaków z Paszkowic. Warto zaprezentować ich nazwiska, być może w przyszłości oni będą stanowić o sile miejscowych ochotników. W skład zwycięskiej MDP Żarnów wchodzili druhowie: Rafał Bielecki, Paweł Aleksandrowicz, Sebastian Jędrzejczyk, Patryk Wrzeszcz, Jakub Stańczyk, Mateusz Celczyński, Paweł Jakubowski, Maciej Stępień, Piotr Mijas i Adam Gwadera. Skład MDP Paszkowice był następujący: Tomasz Adamczyk, Paweł Adamczyk, Karol Franczyk, Mateusz Noga, Dominik Gierczyna, Dominik Ślązak, Bartłomiej Szymczyk, Karol Wołosz i Damian Luzeńczyk

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, oraz drobne upominki, ufundowane przez Wójta Gminy w Żarnowie oraz Zarząd Gminny ZOSP RP. Napoje i poczęstunek dla wszystkich uczestników zapewnił Urząd Gminy Żarnów, który był głównym organizatorem zawodów. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczącym w zawodach

W dniu 3 lipca 2011 r. (niedziela) na boisku sportowym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W zawodach udział wzięli zwycięzcy zawodów szczebla gminnego z poszczególnych gmin powiatu opoczyńskiego, a także zwycięzcy poprzednich zawodów szczebla powiatowego z 2009 roku. Ogółem w zawodach udział wzięło 13 drużyn OSP (9 drużyn męskich – grupa A i 4 drużyny kobiece – grupa C) oraz 11 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w tym 5 drużyn dziewcząt i 6 chłopców. Naszą gminę reprezentowali seniorzy z OSP Chełsty i chłopcy z MDP Żarnów. Mimo, iż nie osiągnęli znaczących sukcesów, to jednak start w zawodach należy zaliczyć do udanych.

Zawody tradycyjnie zostały rozegrane zostały w następujących konkurencjach: sztafeta pożarnicza z przeszkodami i ćwiczenia bojowe. Komisję sędziowską powołał st. bryg. Stanisław Sagalara – Komendant Powiatowy PSP w Opocznie, a sędzią głównym zawodów był st. kpt. Tadeusz Brola.

W grupie A (seniorzy) zwycięstwo odniosła reprezentacja OSP Mniszków (93,50 pkt.), która pokonała OSP Sławno (96,70 pkt.), OSP Radwan (97,60 pkt.), OSP Chełsty (100,60 pkt.), OSP Wygnanów (103,60 pkt.), OSP Drzewica (106,38 pkt.), OSP Wójcin (108,70 pkt.), OSP Domaszno (115,27 pkt.) i OSP Poświętne (138,90 pkt.). Czwarte miejsce ochotników z Chełst zapewne nie satysfakcjonuje strażaków, zważywszy na fakt, iż po sztafecie nasi reprezentanci zajmowali II miejsce. Jednak gratulujemy udanego startu w kolejnych zawodach. Następnym razem będzie zapewne lepiej…

W grupie C (kobiety) zwycięstwo odniosła drużyna OSP Olszowiec, która pokonała reprezentantki OSP Petrykozy, OSP Opoczno i OSP Mniszków.

Rywalizacja młodzieżowych drużyn pożarniczych zwycięsko zakończyła się dla reprezentantów gospodarzy – MDP Sławno, którzy pokonali MDP Białaczów, MDP Wygnanów, MDP Wójcin, MDP Żarnów i MDP Mniszków. Nasi chłopcy zaprezentowali się naprawdę dobrze, a różnice punktowe nie były znaczne. Gratulujemy

Wśród dziewcząt zwyciężyły reprezentantki OSP Sławno, które okazały się lepsze od MDP Kamień, MDP Petrykozy, MDP Stok i MDP Wygnanów.

Zawody obserwowali i wręczali nagrody zwycięskim drużynom liczni goście, m.in. przewodniczący Rady Powiatu Marek Ksyta, starosta Jan Wieruszewski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP w Łodzi dh Tadeusz Cisowski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie mł. bryg. Jerzy Wijata, prezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP i jednocześnie Wicestarosta Opoczyński Józef Róg, Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Leszek Sokół, a także oraz burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin powiatu opoczyńskiego, w tym wójt gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki. Czołowe drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, oraz drobne upominki, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Opocznie oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP, a także nagrody pieniężne ufundowane przez burmistrzów i wójtów poszczególnych gmin.

Miłym akcentem zawodów było uhonorowanie srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa starosty Jana Wieruszewskiego, a także wręczenie nagród rzeczowych ufundowanych dla reprezentacji Komendy Powiatowej PSP w Opocznie, która w tym roku zdobyła I miejsce w klasyfikacji generalnej w XIII Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Sporcie Pożarniczym.

Galeria tutaj

Podniośle, z tragedią w tle

W niedzielę, 20 lipca 2008r w Żarnowie odbyła się uroczystość przekazania strażakom nowego wozu bojowego

Starania o jego pozyskanie trwały od wiosny 2007 roku, kiedy to na wniosek druhów z OSP, Rada Gminy w Żarnowie podjęła uchwałę o wyasygnowaniu ponad 250 tys. zł na zakup wozu. Ponad 50 tys. zł dołożyła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. I tym razem hojny okazał się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który dofinansował zakup kwotą ponad 200 tys. zł. Brakujące 8000 dołożyli z własnych funduszy druhowie z OSP i można było rozpocząć procedurę przetargową, W jej efekcie żarnowscy strażacy otrzymali do dyspozycji bardzo nowoczesny wóz na podwoziu volvo, który może być wykorzystywany zarówno do akcji gaśniczych jak i, ze względu na wyposażenie, do udziału w akcjach ratowniczych, np. w wypadkach drogowych.

Nic więc dziwnego, że uroczystość zgromadziła nie tylko strażaków, ale i oficjeli i całkiem sporą gromadę mieszkańców Żarnowa. Na oficjalne przekazanie wozu bojowego zjechali: poseł Artur Ostrowski, w imieniu posła Roberta Telusa był dyrektor jego opoczyńskiego biura. Był prezes WFOŚiGW Andrzej Budzyński. Z radnych powiatowych był jedynie Marcin Baranowski. Po mszy odprawionej w intencji strażaków przez proboszcza, ks. kanonika Jana Kruka, na placu przy strażnicy odbyła się uroczysta zbiórka. Wójt Maria Morawska podziękowała wszystkim zaangażowanym w pozyskanie nowego wozu, a następnie odbyła się ceremonia wręczenia medali i nagród najbardziej zasłużonym.

Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał Czesław Nowak, srebrne dostali: Władysław Wichrowski i Zbigniew Tyczyński, a brązowe Jarosław Smak, Karol Nowak oraz Adam Ruszkiewicz.

Odznakami „Wzorowy strażak” wyróżnieni zostali: Michał Mamrot, Sebastian Jakubowski, Jan Pacała, Kazimierz Druszcz i Andrzej Gierczyna.

Były również wyróżnienia za długoletnią służbę w szeregach strażaków ochotników. Odebrali je:

Za 50 lat działania w OSP Wiesław Polak.

Za 40 lat działalności: Maria Morawska, Bolesław Gierczyna, Zdzisław Szczegielniak, Władysław Wichrowski.

 Za 35 lat służby w szeregach OSP wyróżnienia odebrali: Tadeusz Grochulski, Antoni Nowak, Czesław Nowak, Leszek Karasiński.

Poza tym nagrody za wysługę odebrali: za 30 lat – Mirosław Wronkowski za 25 lat – Andrzej Gierczyna, Ryszard Jakubowski, za 20 lat – Marek Piekielnik, Waldemar Zelga. Z tytułu 15–letniej wysługi uhonorowani zostali: Sylwester Adamczyk, Leszek Noga, Marek Nowak, Ryszard Druszcz, Kazimierz Druszcz, Zbigniew Noga, Krzysztof Trzeźwiński oraz za 10 lat działalności w szeregach OSP: Adam Ruszkiewicz i Jarosław Smak. Potem przecięcie wstęgi i syreny strażackie obwieściły wejście do służby nowego wozu strażackiego.

Jednak wśród uczestników uroczystości tematem numer 1 była tragedia, jaka rozegrała się w Honratowie, gm. Paradyż, gdzie w wypadku samochodowym zginęło troje młodych ludzi, dwoje z nich z gminy Żarnów.

Ostatnio dodane zdjęcia

Copyright by www.ospzarnow.republika.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.