Akcje i interwencje

Wypadek z udziałem cysterny

18 lipca 2013r., tuż po godzinie 17, na drodze wojewódzkiej łączącej Żarnów z Opocznem, w miejscowości Nadole (gm. Żarnów) doszło do wypadku z udziałem cysterny przewożącej substancje łatwo palne.

Kierująca Fiatem Seicento uderzyła w bok ciągnika siodłowego, który skręcał w lewo, czego skutkiem był niewielki wyciek oleju napędowego ze zbiornika samochodu. Na miejsce tuż po zdarzeniu został zadysponowany zastęp GBARt z naszej jednostki. W początkowej fazie akcji przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odpieli akumulator w aucie, zatrzymali wyciek z baku oraz udzielili wykwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej z Fiata.

Jednocześnie w wyniku rozpoznania, na miejsce wypadku zadysponowane zostały zastępy z PSP Opoczno, OSP Topolice, a także Zespół Ratownictwa Medycznego. W kolejnej fazie przystąpiono do przepompowania oleju z uszkodzonego zbiornika. Ostatnim punktem działań była neutralizacja oleju, który wyciekł oraz posprzątanie drogi. Podczas całej akcji ruchem kierowali strażacy, odbywał się płynnie jednym pasem jezdni aż do godz. 20, kiedy to zakończono wszelkie działania.

W akcji brały udział:

- GBARt  OSP Żarnów

- Zespół Ratownictwa Medycznego

-GBARt  PSP Opoczno

- GBA  OSP Topolice

- SLRt  PSP Opoczno

- Policja

 

Pożar odpadów na miejscowym cmentarzu

Dnia 23 lipca 2013r., ok. godz. 17.00 zastęp GBARt z naszej jednostki został zadysponowany do pożaru odpadów na miejscowym cmentarzu. Pełna obsada strażaków po dotarciu na miejsce za pomocą szybkiego natarcia ugasiła stertę palących się zniczy. Akcja trwała kilkadziesiąt minut.

Akcja - szerszenie

Rankiem 17 lipca bieżącego roku zastęp GBARt z naszej jednostki został zadysponowany do zdarzenia w miejscowości Jasion. Powodem wyjazdu były szerszenie. Zwykle do usunięcia gniazda owadów z rodziny osowatych jedzie czterech strażaków - tak też było i tym razem... Według standardowej procedury likwidacji gniazda, dwóch strażaków w kombinezonach spryskało gniazdo środkiem owadobójczym, by ogłuszyć owady (można też użyć w tym celu gaśnicy śniegowej), a dwóch pozostałych ratowników asekurowało akcję, na wypadek, gdyby rój wymknął się spod kontroli. Zabezpieczone miejsce przekazano właścicielce posesji. Schwytane owady w workach zostają przewiezione do lasu.

Powalone gałęzi

W dniu 20.06.2013r. o godz. 11.24 do naszej jednostki wpłynęło zgłoszenie o powalonej gałęzi na drodze wojewódzkiej pomiędzy miejscowościami Bronów i Soczówki. Na miejsce udał zastęp GBARt. Działania polegały na usunięciu konaru zalegającego na pasie jezdni. Akcja trwała kilkanaście minut.

Tekst: Adam Wronkowski

Wypadek na drodze krajowej nr 74

W dniu 19.06.2013r o godz. 13:48 naszą jednostkę zadysponowano do groźnego wypadku na drodze krajowej nr 74 w woj, Świętokrzyskim. Zastęp GBARt wyjechał niemal natychmiast po zaalarmowaniu. Po kilku minutach strażacy pojawili się na miejscu wraz z OSP Ruda Maleniecka, która przystąpiła do zabezpieczenia miejsca działań. Nasi strażacy błyskawicznie przystąpili do działań mających na celu uwolnienie dwóch uwięzionych mężczyzn. Aby wydostać poszkodowanych nasi ratwonicy użyli specjalistycznego sprzętu ratwoniczego, w tych działaniach wspierali nas koledzy z Rudy. Kolejno na miejsce docierały zastępy JRG Końskie, OSP Paradyż, JRG Opoczno, Policja oraz Pogotowie ratunkowe z obu powiatów. Wydobycie poszkodowanych dzięki dobremu wyszkoleniu naszych strażaków odbyło się szybko i bez jakichkolwiek komplikacji. Kierującego wraz z pasażerem przekazano zespołom ratownictwa medycznego. Ruch na drodze został przywrócony, a miejsce wypadku zabezpieczyły jednostki z powiatu Koneckiego. Zdjęcia i tekst: Rafał Bielecki i Adam Wronkowski

galeria tutaj

Skórkowice zalane

W dniu 9.06.2013r o godzinie 15:37 dwa zastępy z OSP KSRG Żarnów zostały zadysponowane do wypompowywania wody z posesji w miejscowości Skórkowice i Widuch. W działaniach tych na terenie gm. Żarnów brało udział łącznie 17 zastępów straży pożarnej.

galeria tutaj

84-latka siedziała w domu, gdy do pokoju wjechał... tir

Kierowca ciężarówki na zakręcie stracił panowanie nad autem. Kolos z potężną siłą uderzył w dom w Żarnowie (Łódzkie). 84-letnia właścicielka budynku była wtedy w środku..

Do dramatycznego wypadku doszło we wtorek około godziny 15.30 na drodze krajowej nr 74. Mężczyzna, jadący od strony Piotrkowa Trybunalskiego ciężarowym renault z naczepą, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Zjechał na prawą stronę i wjechał pojazdem w budynek mieszkalny.

To cud, że znajdująca się w środku kobieta nie odnosiła żadnych obrażeń. 29-letni kierowca również wyszedł z tego bez szwanku. Badanie wykazało, że mężczyzna był trzeźwy. Trwa ustalanie przyczyny wypadku.

Największym zmartwieniem 84-latki jest teraz jej dom. Kobieta została pozbawiona dachu nad głową, bo mieszkanie nadaje się jedynie do rozbiórki.

Policjanci apelują: więcej wyobraźni i ostrożnej jazdy na drodze!

Dwie osoby ranne w czołowym zderzeniu motocykli

O wielkim szczęściu mogą mówić dwaj motocykliści, którzy zderzyli się czołowo w Żarnowie. Oba motocykle spłonęły, ale im udało się ujść z życiem. Do wypadku doszło 16 sierpnia ok. godz. 18 na drodze krajowej K-48 w miejscowości Żarnów w powiecie opoczyńskim. Na łuku drogi zderzyły się czołowo dwa motocykle. Siła uderzenia była tak duża, że oba motocykle stanęły w płomieniach. Na szczęście świadkowie wypadku zdążyli w porę wyciągnąć motocyklistów spod płonących pojazdów.

Kierowcy motocykli to 27-letni mieszkaniec Żarnowa oraz 52-letni mieszkaniec Wielunia. Obaj trafili do szpitali w Opocznie i Końskich.

Dochodzenie w sprawie wypadku prowadzi policja z Opoczna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną wypadku mogła być nadmierna prędkość.

Toyota zderzyła się z ciężarówką

Prawdopodobnie brawura była przyczyną wypadku, do którego doszło w środę w Budkowie w gminie Żarnów w powiecie opoczyńskim.

Z przeprowadzonych przez opoczyńskich policjantów na miejscu wypadku ustaleń, wynika, że 44- letni kierowca toyoty corolla, na terenie zabudowanym rozpoczął manewr wyprzedzania, przekroczył podwójną linię ciągłą, następnie z nieznanych przyczyn zjechał na lewe pobocze, stracił panowanie nad pojazdem, po czym ponownie wjechał na jezdnię uderzając w bok jadącego przed nim ciężarowego volvo.

W wyniku uderzenia toyota odbiła się od ciężarówki, wjechała do przydrożnego rowu uderzając przy tym w betonowe ogrodzenie posesji. O wielkim szczęściu może mówić łodzianin, który siedział za kierownicą toyoty. Z ogólnym potłuczeniami i powierzchownymi urazami trafił do szpitala w Końskich. Trwa dalsze postępowanie w tej sprawie.

Jedna ofiara śmiertelna wypadku pod Żarnowem

Do tragicznego wypadku doszło nad ranem w miejscowości Grębenice (gm. Żarnów, pow. opoczyński) na drodze krajowej 74

Z dotychczasowych ustaleń policjantów, wynika, że 57-letni kierowca samochodu osobowego marki Seat Toledo jadąc od strony Kielc w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, z nieznanych przyczyn na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod jadący z przeciwka samochód ciężarowy renault premium, kierowany przez 36 letniego mężczyznę.

Niestety siła uderzenia była tak silna, że 57-letni kierowca seata pomimo podjętej reanimacji zmarł na miejscu zdarzenia. Kierującemu ciężarówką nic się nie stało.

Na miejscu do godziny 10 pracowała straż pożarna i policja. Ruch był utrudniony

Usuwanie skutków wichury w gminach Białaczów i Żarnów

W dniach 15-17 lipca 2011r. zespół strażaków z OSP Gorzkowice kolejny raz wyjechał na akcję usuwania skutków nawałnicy w gminach Białaczów i Żarnów (pow. Opoczyński). Strażacy zabezpieczali zniszczone dachy domów, budynków gospodarczych, usuwali połamane drzewa.

W akcji został wykorzystany nowoczesny sprzęt ratowniczy zakupiony w ramach projektu: „Wsparcie systemu ratowniczo – gaśniczego w Gminie Gorzkowice poprzez zakup podnośnika pożarniczego dla OSP w Gorzkowicach” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2007-2013.

galeria tutaj

Podniośle, z tragedią w tle

W niedzielę, 20 lipca 2008r w Żarnowie odbyła się uroczystość przekazania strażakom nowego wozu bojowego

Starania o jego pozyskanie trwały od wiosny 2007 roku, kiedy to na wniosek druhów z OSP, Rada Gminy w Żarnowie podjęła uchwałę o wyasygnowaniu ponad 250 tys. zł na zakup wozu. Ponad 50 tys. zł dołożyła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. I tym razem hojny okazał się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który dofinansował zakup kwotą ponad 200 tys. zł. Brakujące 8000 dołożyli z własnych funduszy druhowie z OSP i można było rozpocząć procedurę przetargową, W jej efekcie żarnowscy strażacy otrzymali do dyspozycji bardzo nowoczesny wóz na podwoziu volvo, który może być wykorzystywany zarówno do akcji gaśniczych jak i, ze względu na wyposażenie, do udziału w akcjach ratowniczych, np. w wypadkach drogowych.

Nic więc dziwnego, że uroczystość zgromadziła nie tylko strażaków, ale i oficjeli i całkiem sporą gromadę mieszkańców Żarnowa. Na oficjalne przekazanie wozu bojowego zjechali: poseł Artur Ostrowski, w imieniu posła Roberta Telusa był dyrektor jego opoczyńskiego biura. Był prezes WFOŚiGW Andrzej Budzyński. Z radnych powiatowych był jedynie Marcin Baranowski. Po mszy odprawionej w intencji strażaków przez proboszcza, ks. kanonika Jana Kruka, na placu przy strażnicy odbyła się uroczysta zbiórka. Wójt Maria Morawska podziękowała wszystkim zaangażowanym w pozyskanie nowego wozu, a następnie odbyła się ceremonia wręczenia medali i nagród najbardziej zasłużonym.

Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał Czesław Nowak, srebrne dostali: Władysław Wichrowski i Zbigniew Tyczyński, a brązowe Jarosław Smak, Karol Nowak oraz Adam Ruszkiewicz.

Odznakami „Wzorowy strażak” wyróżnieni zostali: Michał Mamrot, Sebastian Jakubowski, Jan Pacała, Kazimierz Druszcz i Andrzej Gierczyna.

Były również wyróżnienia za długoletnią służbę w szeregach strażaków ochotników. Odebrali je:

Za 50 lat działania w OSP Wiesław Polak.

Za 40 lat działalności: Maria Morawska, Bolesław Gierczyna, Zdzisław Szczegielniak, Władysław Wichrowski.

 Za 35 lat służby w szeregach OSP wyróżnienia odebrali: Tadeusz Grochulski, Antoni Nowak, Czesław Nowak, Leszek Karasiński.

Poza tym nagrody za wysługę odebrali: za 30 lat – Mirosław Wronkowski za 25 lat – Andrzej Gierczyna, Ryszard Jakubowski, za 20 lat – Marek Piekielnik, Waldemar Zelga. Z tytułu 15–letniej wysługi uhonorowani zostali: Sylwester Adamczyk, Leszek Noga, Marek Nowak, Ryszard Druszcz, Kazimierz Druszcz, Zbigniew Noga, Krzysztof Trzeźwiński oraz za 10 lat działalności w szeregach OSP: Adam Ruszkiewicz i Jarosław Smak. Potem przecięcie wstęgi i syreny strażackie obwieściły wejście do służby nowego wozu strażackiego.

Jednak wśród uczestników uroczystości tematem numer 1 była tragedia, jaka rozegrała się w Honratowie, gm. Paradyż, gdzie w wypadku samochodowym zginęło troje młodych ludzi, dwoje z nich z gminy Żarnów.

Ostatnio dodane zdjęcia

Copyright by www.ospzarnow.republika.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.